Oświadczenia bez znaczenia, czyli warto wiedzieć, jak zabezpieczyć swoje wspomnienia….

Niegdyś album ze zdjęciami, dziś FB przejął rolę naszego pamiętnika… Warto zatem pamiętać o tym, by dochować wszelkiej dbałości by piękne wspomnienia nie przerodziły się w koszmarny spór pomiędzy nami, a Fb lub podmiotami, które będą je udostępniać. Starajmy się być czujni, by nasze dane nie stały łatwym kąskiem dla nieuczciwych podmiotów…

Lubimy umieszczać na naszych facebok’owych profilach filmy, zdjęcia: z podróży, ze sklepu, z pociągu, z domu.
Z drugiej strony nasze zdjęcia możemy znaleźć na fanpage’ach miejsc czy instytucji, w których pracujemy, szkoły do których posyłamy dzieci czy imprez, w których uczestniczymy.

Czy jesteśmy świadomi skutków takiej wylewności w internecie? Czy wyraziliśmy zgodę na umieszczenie naszych zdjęć (filmów z naszym udziałem) w sieci przez inne podmioty/osoby?

W momencie umieszczenia zdjęć na naszym profilu na FB GODZIMY SIĘ, zgodnie z regulaminem, na przekazanie temu portalowi “niewyłącznej, zbywalnej, obejmującej prawo do udzielania sublicencji, bezpłatnej, światowej licencji zezwalającej na wykorzystanie wszelkich treści objętych prawem własności intelektualnej publikowanych przez niego w ramach serwisu Facebook lub w związku z nim (Licencja IP)”.
Oświadczenia rozsyłane jako „łańcuszki” są więc prawnie bezskuteczne i jedyne co nam pozostaje to dezaktywacja lub usunięcie konta albo pogodzenie się z tym, że dzielimy się z Facebook’iem i jego użytkownikami swoja prywatnością.

Jeżeli zaś nasze zdjęcie ktoś umieścił na swoim fanpage’u (szkoła, pracodawca itp.) powinien to zrobić za naszą wyraźną zgodą, chyba że (zgodnie z art. 81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) wizerunek nasz jest tylko częścią większej całości (krajobraz, koncert, mecz lub inna impreza czy uroczystość) a nie jest pierwszoplanowym elementem fotografii.

Wydaje się, że jak zwykle warto zaczynać od podstaw tzn. zachowania rozsądku w udostępnianiu informacji o sobie, ponieważ ile danych o sobie udostępnimy w sieci, tyle danych potencjalnie może wyciec lub dostać się w niepowołane ręce lub na dyski.

Zastanawiasz się jak się zachować jako administrator chcący publikować zdjęcia na fb (i nie tylko) lub np. rodzic dziecka, którego zdjęcie ma być opublikowane? Zachęcam do kontaktu.

Porad udzielają prawnicy z KNF Team.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up